REPORT
Report z páteÄŤnĂho Planet Sound
PrvnĂ opravdu taneÄŤnĂ festival je za námi a my jsme tu s našimi reporty. PrvnĂ den sledoval náš novĂ˝ dopisovatel Jarda, jehoĹľ postĹ™ehy se toÄŤĂ hlavnÄ› okolo vĂ˝konĹŻ Dave Angela a dvojice Layo a Bushwacka. NezapomnÄ›l ale zavĂtat ani do Chill Outu...
ZatĂmco minulĂ˝ rok stál festival Go Planet Roxy na pomyslnĂ©m startu velkĂ˝ch letnĂch open air akcĂ, letos je tomu jinak. ZmÄ›nil se název na Planet Sound, z Tábora se pĹ™esunul do KĹ™iĹľĂkovĂ˝ch pavilonĹŻ v Praze, z open air festivalu se stal indoor festival, ubylo pĂłdiĂ a ubylo hvÄ›zd. PĹ™esto pĹ™i pohledu na line-up muselo nejednomu fanouškovi dobrĂ© taneÄŤnĂ muziky poskoÄŤit srdce nadšenĂm. ZahraniÄŤnĂ DJs a live acty doplnili ve velkĂ© mĂĹ™e DJovĂ© Roxy Bookingu. Roxy se podĂlĂ na organizaci festivalu, takĹľe proÄŤ nedat šanci domácĂm nadÄ›jĂm.
Nevděčnou Ăşlohu zahájit dÄ›nĂ na Radio 1 Stage dostal Joel Einhorn, Time in Stage zase rozehĹ™Ăval Lucas. ProÄŤ jsem pouĹľil souslovĂ nevděčná Ăşloha? Inu proto, Ĺľe divákĹŻ bĂ˝vá v devÄ›t veÄŤer pĹ™Ătomno velmi poskrovnu, a tak oba DJovĂ© mĂsto tÄ›l taneÄŤnĂkĹŻ rozvibrovávali akorát hladinu mĂ©ho piva v kelĂmku. Těžko mĹŻĹľe mĂt DJ z podobnĂ©ho vystoupenĂ radost, kdyĹľ navĂc vĂ, Ĺľe parket nenĂ prázdnĂ˝ jeho vinou. A tak je lepšà brát tuto situaci tak, Ĺľe si DJ "zatrĂ©nuje" na lepšà aparatĹŻĹ™e a s lepšĂm zvukem neĹľ by mohl ze svĂ©ho sound systĂ©mu vymáčknout tĹ™eba doma.
VelkĂ˝ rozdĂl v hudbÄ› mezi obÄ›ma pĂłdii nebyl. Na Radio 1 Stage nabĂdnul Joel Einhorn progresivnĂ náladu s lehkĂ˝m závanem trancovĂ˝ch zvukĹŻ, DJka Lillou zahrála hodnÄ› energicky, drsná basová linka vytvářela takovĂ© vibrace, Ĺľe byl problĂ©m projĂt skrz basovou hráz do pavilĂłnu. Pak nastoupil Chris Sadler, zmĂrnil nápor basovĂ© linky a pĹ™esnÄ› vystihl atmosfĂ©ru o pĹŻlnoci jiĹľ pomÄ›rnÄ› dobĹ™e zaplnÄ›nĂ©ho parketu.
Time in Stage mÄ›li pod palcem Airto a Rai. NemyslĂm si, Ĺľe by nÄ›kterĂ˝ z nich nÄ›jak vĂ˝raznÄ› pĹ™ekvapil nebo vyboÄŤil z Ĺ™ady, všichni si vĂcemĂ©nÄ› odvedli svoji práci: naĹľhavit lidi na hlavnĂ hvÄ›zdu veÄŤera. CoĹľ se myslĂm podaĹ™ilo. Jejich sety znÄ›ly trochu tvrdÄ›, ale byly nabitĂ© pozitivnĂ energiĂ.
PĹŻvodnÄ› mÄ›l bĂ˝t hlavnĂ hvÄ›zdou veÄŤera trancovĂ˝ mág s notebookem - BT, ale svĂ© vystoupenĂ zrušil. PoĹ™adatelĂ© narychlo oslovili Dave Angela a ten nabĂdku pĹ™ijal. KoneckoncĹŻ nenĂ v ÄŚechách poprvĂ© a rozhodnÄ› se netajĂ tĂm, Ĺľe se mu u nás skvÄ›le hraje. Dave Angel, patĹ™ĂcĂ mezi svÄ›tovou špiÄŤku, opÄ›t pĹ™edvedl, Ĺľe pokud chcete bĂ˝t slavnĂ˝, musĂ z vás prostÄ› vyzaĹ™ovat charisma, a kromÄ› bezchybnĂ©ho vĂ˝bÄ›ru desek a mixovánĂ musĂte i umÄ›t bavit lidi. DĂky svĂ© drobnĂ© postavÄ› vypadá, Ĺľe neuzvedne pĹ™enosku u gramofonu, ale rozjet show zvládá perfektnÄ›. KdyĹľ zahrál bootleg, kterĂ˝ na svĂ©m labelu vydal Carl Cox (Cohen vs. Deluxe - Just Kick), lidĂ© mu leĹľeli u nohou. Pod gramofony. JeštÄ›, Ĺľe bylo podium lehce vyvýšeno, protoĹľe by kvĹŻli fotografĹŻm nebylo na AndÄ›la vĹŻbec vidÄ›t. Dave Angel si party skvÄ›le uĹľil, nechal se na památku vyfotit s Layo Paskinem a Bushwackou, chvĂli si na jejich set zatancoval a pak ještÄ› pozdrav publiku a odchod. Dave Angel pĹ™enesl na lidi svou dobrou a pozitivnĂ náladu, ale jeho set byl spĂš preciznÄ› odvedenou pracĂ, neĹľ Ĺľe by pĹ™etĂ©kal nÄ›jakĂ˝mi speciálnĂmi vychytávkami. Ale neslyšel jsem jej celĂ˝, takĹľe bych se nerad v soudu na jeho set ukvapil.
Layo a Bushwacka zahráli skvÄ›lĂ˝ tĹ™ĂhodinovĂ˝ back to back set, nastoupili po Dave Angelovi, trochu zpomalili tempo a pak uĹľ nenechali diváky oddechnout. Jak nejlĂ©pe popsat jejich set? StĹ™Ădali se za gramofony zhruba po tĹ™iceti minutách, kaĹľdĂ˝ pustil tĹ™i ÄŤtyĹ™i všelijakĂ˝mi náladami zabarvenĂ© skladby a kdyĹľ cĂtili, Ĺľe pozornost taneÄŤnĂkĹŻ na chvĂli upadá, vytáhli z DJskĂ©ho kufru nÄ›jakou vĂ˝raznou, hodnÄ› veselou, klavĂrem nebo vokálem protkanou skladbu. Nerad bych pĹŻsobil pĹ™Ăliš nadšenÄ›, ale jejich setĹŻm se toho moc vytknout nedá. ProstÄ› mi jejich stavba setĹŻ a vĂ˝bÄ›r desek velmi vyhovuje.
Ten, kdo nemÄ›l náladu poslouchat tech-house a techno, mohl najĂt ĂştoÄŤištÄ› ve stanu s názvem Chill Out Zone, kterĂ˝ byl urÄŤen pĹ™evážnÄ› live actĹŻm.
Docela pĹ™ĂjemnÄ› pĹŻsobila skupina Nana Zorin. Asi nenĂ lepšà popis jejich stylu neĹľ ten, kterĂ˝ vyšel v programu, tedy "svěžà crossover dubu a ambient house music scĂ©ny doplnÄ›nĂ˝ o orientálnĂ vokál Ego L Dina". Vokalista pĹ™ivĂtal diváky slovem "motherfucker", a aby bylo jasnĂ©, Ĺľe chce oslovit všechny známĂ© ve stanu, zopakoval tohle slovo ještÄ› nÄ›kolikrát do tĂłnĹŻ prvnĂ skladby. Asi nejenom mÄ› pĹ™ekvapil vĂ˝bornĂ˝m zpÄ›vem.
SkvÄ›lĂ© vystoupenĂ dle mĂ©ho názoru pĹ™edvedla skupina Khoiba. Abych je mohl slyšet, tak jsem sice musel opustit vystoupenĂ Dave Angela, ale vyplatilo se. Energie pĹ™enášená na zhruba sto lidĂ se šĂĹ™ila celou Chill Out Zone. ZatĂmco Dave Angel mÄ›l na triÄŤku nápis If You Don´t Like It, Don´t Buy It (kdyĹľ se ti to nelĂbĂ, tak to nekupuj), vokalistka Ema Brabcová ze skupiny Khoiba naopak do mikrofonu Ĺ™Ăkala: "Jestli se vám lĂbĂme, tak si nás kupte. U stánku s Lipton Tea". A lĂbili se. Ovšem kolik lidĂ si potĂ© koupilo jejich desku si odhadnout netroufám.
Bohužel nemohu posloužit a popsat, jak hráli Loutka & Tráva nebo Speaker Freakers. Všechno se prostě stihnout nedalo.
P.S.
Na svĂ© si nejspĂš pĹ™išli takĂ© diváci, kteřà navštĂvili KĹ™iĹľĂkovu fontánu, jeĹľ se nacházĂ pár metrĹŻ od mĂsta, kde se Planet Sound konal. Vzhledem k tomu, Ĺľe jsem slyšel dunÄ›nĂ hudby z festivalu do pĹŻlky Stromovky, muselo bĂ˝t pro diváky veÄŤernĂho pĹ™edstavenĂ fontány osvěžujĂcĂ slyšet pravidelnĂ˝ beatovĂ˝ rytmus do tĂłnĹŻ Smetanovy MĂ© vlasti.